Mekanik Aşk | Zeliha Eren | Kitap Yorumu


Mekanik Aşk, Kuzey Masalı kitabında yer alan Julie ve Alex’in kitabıydı. Kuzey Masalı’ndan sonra kendilerini bayağı merak etmiştim. Aksiyon, gizem, teknolojinin doruk noktaları ve tabi ki de aşk yer alıyor kitapta.

Alex ve Julie yıllar önce yaz mevsimini beraber geçirmişlerdir. Julie o zamanlar bir çocuktur Alex ise çapkınlığın doruklarını keşfeden bir genç. Tahmin edersiniz ki işler kadın karakterimiz açısından hiç iyi gitmez. Alex’in yaptığı şeyler okurken de hiç hoşunuza gidecek değil gerçi yazar burada pek detaya girmemiş ama Julie’nin ondan nefret etmesi için yeterli sebepler var ortada. Yaz tatili bittikten sonra bir daha hiç karşılaşmazlar ta ki Alex, yıllar sonra sarhoş bir halde olduğu anda Jane adlı bir robotu öpene dek. Jane, Julie tarafından geliştirilmiş bir robottur ve onu tıpatıp kendisine benzetmiştir.  Julie, Jane aracılığıyla edindiği arkadaşları ile gerçekten tanışmak ister, robotu ile yer değiştirdiği zaman ise olabilecek en kötü şey başına gelir ve Alex Cavendish tarafından öpülür. Tabi kötü diyorum ama Julie açısından kötü mü orası tartışılır. Karakterlerimiz kitabın ilerleyen sayfalarında İngiltere’de bir göreve yollanırlar. Alex öptüğü kişinin Julie olduğunu da öğrenmiştir, görevini tamamlamak istemesinin yanı sıra onu elde etmeye de kararlıdır.

Yazarın kalemi kesinlikle çok akıcı. Okurken bayağı eğlendiğimi söyleyebilirim. Alex geçmişte kızımıza tam bir pislik gibi davranmıştır, bunun arkasındaki nedenler vardı elbet ama ben daha fena şeyler bekliyordum. Pisliksin Alex.  Arasının kötü olduğu babasının nedenleri daha mantıklıydı ve oldukça da geçerliydi bana göre. Alex’in aklının sonradan başına gelmesi ile kızımıza karşı olan kıskançlıkları da had safhaya çıkar. Burada da abartmayı sevdiği için kendileri Julie’yi üzerine yürüdüğü asfalttan bile kıskanacak herhalde dedim bir an.

Julie benim sevdiğim bir karakter oldu. Bu aralar erkek karakterler az işkence çeksin durumlarındayım ki az dememe bakmayın kadın karakter haklı ise bütün kitap ana erkek işkence çeksin oturur keyif ile okurum bu da böyle bir sadistliğim. Bu kitapta o sahnelerin biraz daha yer kaplamasını isterdim açıkçası.

Kuzey, Masal, Zack, James, Mila ve Bay M eşliğinde güzel bir kitaptı. Üçüncü kitap Zack ve Mila’nın olacak galiba ve kitap hakkında aşklardan bahsettiğime bakmayın ilk kitapta bitti sandığımız olaylar aslında daha yeni başlıyor hem de bayağı gümbür gümbür geliyor. Cemre yapacağını ölüyken de yapmaya devam etmiş çünkü. Bayağı sırlar var kitapta. Ne işler çevrilmiş zamanında okurken göreceksiniz. 

Kitap Tanıtımı

Bilişim İstihbarat Servisi'nde macera hız kesmeden devam ediyor! Kemerlerinizi çıkarmadınız, değil mi?
Gördüğü her güzele kur yapabilme yeteneği olan, Bilişim İstihbarat Servisi'nin cesur ve yakışıklı ajanı Alex Cavendish, dünya kadın popülasyonu içinde asla öpmemesi gereken tek kadının dudaklarına dokunurken, geri dönüşü olmayan bir yola girdiğinin farkında değildi.
Julie Thompson, robotlarıyla mutlu mesut yaşayan, onlara nesli tükenmekte olan son panda yavrusu muamelesi yapan bir bilim insanıydı. Fakat evrenin onunla ilgili farklı planları vardı. Hayatı boyunca nefret ettiği adamın çekimine kapılıp bir yanardağa dönüşmüş, bu da yetmezmiş gibi bir anda ajan olup göreve gönderilmişti. Üstelik de onunla…
Alex, aristokrasinin beşiği olan İngiltere'de skandal haberler, renkli alışveriş poşetleri, işkence aletine dönüştürülmüş rujlar ve katil olma potansiyelini ortaya çıkaran futbolcuların arasında akıl sağlığını korumaya çalışırken, bir yandan da kendi de dâhil olmak üzere- dünya çapında birçok ajanın hayatını kurtarmayı amaçlayan görevde başarılı olmak için, geçmişinden gelen şeytanlarıyla savaşmak zorunda kalır.
İki inatçı yüreğin baştan çıkarma oyunlarıyla süslenen doludizgin aşkına kahkahalarla eşlik ederken, tehlikeli maceralarla kalp atışlarınız yükselecek.
Tavsiye: Kesinlikle sakin olmadan okuyun!

Öfke hiç bu kadar ateşli olmamıştı. Tutku hiç bu kadar alev almamıştı. Ve aşk… Belki de hiç bu kadar eğlenmemişti bu iki delinin kalbine düşene dek.

Yorumlar

 1. Şimdi burada anlaşalım, Alex'e katlanamıyoruz değil mi? :D

  Kitapta Julie iyiydi, akıcılık da güzeldi ama Alex her şeyi mahvetti. Bence kendisi bildiğin tacizci. Bu açıdan yazardan da soğumuş olabilirim. Sonuçta bunu okuyan bizden küçükler var. Umarım yazar sonraki kitapta abartı kıskançlık olayını iyice azaltmıştır yoksa kendisiyle devam edeceğimi sanmıyorum :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bende o düşüncedeyim kitap konu olarak yazım sitili olarak çok güzel ama artık doğaüstüne geçti karakterlerin kıskançlıkları umarım Zack'de böyle bir şey olmaz hayır önce kadına burun kıvır sonra kıskan yok ya hiç gelemem :D

   Sil

Yorum Gönder